Solidární čtení jmen
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(více)
Praha, 29. dubna 2015
Od 19.30
Kavárna Potrvá (Srbská 2, Praha)
Fenomén romského holocaustu bývá v tuzemské historiografii jinak bohaté na výzkum dějin druhé světové války zmiňován pouze okrajově a to povětšinou ve spojení s existencí vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Pouze ve výjimečných případech v diskuzích zazní název obce Lety u Písku, případně Hodonína u Kunštátu, kde v době druhé světové války vznikly dva koncentrační tábory. První z nich se stal ve druhé polovině 90. let předmětem sporu o výklad české minulosti. Za nejvýraznější postavu této kauzy Lety lze označit amerického badatele Paula Polanskyho.
Vydání jeho nové knihy Tábor smrti Lety představuje pro českou historiografii příležitost k položení mnoha klíčových otázek: Byla druhá republika či později Protektorát Čechy a Morava skutečně státním útvarem bez vlastní suverenity? A byli tím pádem dozorci, čeští četníci, jen vykonavateli nařízení pocházejících od nacistické okupační správy? Nebo lze naopak sledovat jisté trajektorie již z období první i druhé republiky? Můžeme v případě produkce tuzemské historické vědy týkající se obou táborů a jejich souvislostí hovořit o tíživém mlčení?
V neposlední řadě se také nabízí důležitá úvaha, zda by příběh koncentračních táborů mohl představovat nový impuls pro hlubší promýšlení vyprávění českých moderních dějin, v němž Češi hrají roli obětí nacistické okupace a zároveň partyzánských hrdinů národního odboje.
(Kritický klub Spolku studentů historie FF FFabula)
http://radar.squat.net/en/node/16111
Nenecháme si ukrást odkaz vítězství nad fašismem …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
komentovaná procházka městem a koncert …(více)
Kvír turistika …(více)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025